• Kayalık Caddesi Denizli/Pamukkale

PATENT TESCİLİ

Alternate Text

PATENT NEDİR?

Teknik sorunlara yönelik üretilmiş çözümlere buluş adı verilmektedir ve buluşlar patentin konusunu oluşturmaktadır. Patent, buluş sahibinin , buluş konusu ürünü 3. kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir. Buluşu yapılan bir ürün ya da sistemin bütün hakları patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaPATENT TESCİLİ NEDİR?

Patent tescili, buluşu yapan kişiye buluşun bütün kullanım haklarını tescil eder. Buluş üzerinde ekonomik olarak yararlanma imkanı sunar ve buluşun başkaları tarafından yararlanılmasını yasaklama imkanı sunan hukuki bir belgedir. 20 sene boyunca geçerlidir.PATENT TESCİL ÇEŞİTLERİ

İncelemeli patent ve incelemesiz patent ve faydalı model olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır.

İncelemeli patent: İncelemeli patent nedir dediğimizde tüm aşamalarıyla (sanayiye uygunluk, yenilik, buluş basamağı vb.) detaylı inceleme sonucunda alınmış tescil belgesine verilen addır.

İncelemesi ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından yapılmaktadır. Belirli bir ücrete tabi olmakla birlikte başvuru onay süreci daha uzun sürebilmektedir. Patent geçerlilik süresi ise 20 yıl olarak belirlenmiştir.

İncelemesiz patent: Bu tür patent alınan buluşların gerçeklik ve faydası tam anlamıyla araştırılmamıştır. İncelemesiz patent geçerlilik süresi 7 yıldır. İncelemesiz patentlerin başvurusu onay süreci daha kısadır. İncelemesiz patent incelemeli patente dönüştürülebilir.

Faydalı model: Patent tescili ile aynı olan faydalı model tescili ise patent almaya göre hem süre hem maliyet açısından daha makuldür. Türk Patent Kurumu’ndan alınan faydalı model tescili; ürün ya da buluşun sanayiye uygunluğu yeni oluşu faktörlerine uyduğunda ürün ya da buluş faydalı model tesciliyle koruma altına alınabilmektedir.

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi için bize ulaşın.